Members of the St. Petersburg Legislative Assembly of the 6th Convocation

 Yury AVDEYEV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Education, Culture and Science

Standing Commission on Law and Order

Profile Commission on Physical Education and Sports (Chair)

 

Mikhail AMOSOV

“YABLOKO” parliamentary group

Standing Commission on Ecology and Nature Management

 

Andrey ANOKHIN

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Industry, Economics and Entrepreneurship

Постоянная Standing Commission on City Economy, City Building and Property Matters

 

Mikhail BARYSHNIKOV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Law and Order

Standing Commission on Local  Self-Government and Administration Issues

 

Yury BOCHKOV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Education, Culture and Science

Committee on Budget and Finances

 

Alexander VAYMER

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Education, Culture and Science

Committee on Budget and Finances

Profile Commission on Physical Education and Sports

Drafting commission (Deputy-Chair)

 

Andrey VASILYEV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Committee on Budget and Finances (Deputy-Chair)

Standing Commission on City Economy, City Building and Property Matters

 

Boris VISHNEVSKY

“YABLOKO” parliamentary group

Standing Commission on Social Policy and Health Care

Standing Commission on City Economy, City Building and Property Matters  (Deputy-Chair)

 

Igor VYSOTSKY

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Social Policy and Health Care

Standing Commission on City Economy, City Building and Property Matters

Profile Commission on Veterans (Chair)

 

Yury GLADUNOV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Local  Self-Government and Administration Issues (Chair)

Committee on Budget and Finances

 

Andrey GORSHECHNIKOV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Industry, Economics and Entrepreneurship

Standing Commission on Social Policy and Health Care

Profile Сommission on Tourist Industry  (Chair)

 

Oksana DMITRIEVA

“PARTY OF GROWTH” parliamentary group

Committee on Budget and Finances

Standing Commission on Industry, Economics and Entrepreneurship

 

Anatoly DROZDOV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Industry, Economics and Entrepreneurship

Standing Commission on Ecology and Nature Management

 

Alexander YEGOROV

A JUST RUSSIA parliamentary group

Standing Commission on Social Policy and Health Care  (Deputy-Chair)

Committee on Legislation

Drafting Commission  

 

Lyubov YEGOROVA

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Education, Culture and Science  (Deputy-Chair)

Committee on Legislation

 

Pavel ZELENKOV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Local  Self-Government and Administration Issues

Committee on Budget and Finances

 

Irina IVANOVA

“Communist Party of the Russian Federation” parliamentary group

Committee on Budget and Finances

Standing Commission on Industry, Economics and Entrepreneurship

Profile Сommission on Tourist Industry

 

Boris IVCHENKO

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Industry, Economics and Entrepreneurship  (Deputy-Chair)

Committee on Legislation

 

Oleg KAPITANOV

“Liberal Democratic Party of Russia” parliamentary group

Committee on Budget and Finances (Deputy-Chair)

Standing Commission on Social Policy and Health Care

Monitoring Group

Drafting Commission  

 

Elena KISELEVA

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Committee on Budget and Finances

Standing Commission on Social Policy and Health Care  (Chair)

 

Alexey KOVALEV

A JUST RUSSIA parliamentary group

Standing Commission on Education, Culture and Science

Standing Commission on City Economy, City Building and Property Matters  (Deputy-Chair)

 

Roman KOVAL

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Local  Self-Government and Administration Issues

Standing Commission on Ecology and Nature Management  (Deputy-Chair)

Profile Commission on Ecological Protection of the Citizens

 

Sergey KUPCHENKO

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Ecology and Nature Management

Committee on Legislation

Drafting Commission (Chair)

 

Alexander KUSHCHAK

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Law and Order (Chair)

Committee on Budget and Finances

Counting Commission (Chair)

 

Alexey MAKAROV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Local  Self-Government and Administration Issues

Standing Commission on Industry, Economics and Entrepreneurship  (Chair)

 

Vyacheslav MAKAROV - Chairman of the St. Petersburg Legislative Assembly of the 6th Convocation

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

 

Yulia MARTEMYANOVA

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Education, Culture and Science

Standing Commission on Social Policy and Health Care  (Deputy-Chair)

 

Anastasia MELNIKOVA

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Education, Culture and Science  (Deputy-Chair)

Standing Commission on Social Policy and Health Care

Profile Commission on Veterans

 

Galina NAZAROVA

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Committee on Budget and Finances

Standing Commission on Ecology and Nature Management

Profile Commission on Ecological Protection of the Citizens

Drafting Commission  

 

Sergey NIKESHIN

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Law and Order

Standing Commission on City Economy, City Building and Property Matters  (Chair)

 

Evgeny NIKOLSKY

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Education, Culture and Science

Standing Commission on Local  Self-Government and Administration Issues

Profile Commission on Physical Education and Sports

 

Vladimir NOSOV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Committee on Legislation

Monitoring Group (Chair)

Standing Commission on City Economy, City Building and Property Matters  (Deputy-Chair)

 

Mikhail POGORELOV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Law and Order

Committee on Budget and Finances (Deputy-Chair)

Counting Commission

 

Alexander RASSUDOV

“Communist Party of the Russian Federation” parliamentary group

Committee on Legislation

Monitoring Group

Standing Commission on City Economy, City Building and Property Matters

 

Elena RAKHOVA

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Local  Self-Government and Administration Issues (Deputy-Chair)

Standing Commission on Social Policy and Health Care

 

Maksim REZNIK

“PARTY OF GROWTH” parliamentary group

Standing Commission on Education, Culture and Science  (Chair)

Standing Commission on Local  Self-Government and Administration Issues

Monitoring Group

 

Vera SERGEYEVA

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Law and Order (Deputy-Chair)

Committee on Legislation

 

Sergey SOLOVYOV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Local  Self-Government and Administration Issues

Committee on Legislation

Counting Commission

 

Viktor SYSOYEV

“Liberal Democratic Party of Russia” parliamentary group

Standing Commission on Law and Order

 

Alexander TETERDINKO

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Committee on Budget and Finances (Deputy-Chair)

Monitoring Group

Standing Commission on City Economy, City Building and Property Matters

 

Nadezhda TIKHONOVA

A JUST RUSSIA parliamentary group

Standing Commission on Industry, Economics and Entrepreneurship

Standing Commission on Ecology and Nature Management

Profile Commission on Ecological Protection of the Citizens  (Chair)

 

Sergey TROKHMANENKO

“PARTY OF GROWTH” parliamentary group

Standing Commission on Ecology and Nature Management

Committee on Legislation (Deputy-Chair)

Counting Commission

 

Dmitry TUGOV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Social Policy and Health Care

Committee on Legislation (Deputy-Chair)

Profile Commission on Veterans

 

Alexander KHODOSOK

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Industry, Economics and Entrepreneurship

Standing Commission on City Economy, City Building and Property Matters  (Deputy-chair)

Profile Сommission on Tourist Industry

 

Olga KHODUNOVA

“Communist Party of the Russian Federation” parliamentary group

Standing Commission on Education, Culture and Science

Committee on Legislation

 

Alexey TSIVILEV

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Law and Order

Committee on Legislation

 

Konstantin CHEBYKIN

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Industry, Economics and Entrepreneurship

Standing Commission on Ecology and Nature Management

 

Denis CHETYRBOK

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Local  Self-Government and Administration Issues

Committee on Legislation (Chair)

Monitoring Group

 

Maria SHCHERBAKOVA

“UNITED RUSSIA” parliamentary group

Standing Commission on Law and Order

Standing Commission on Ecology and Nature Management  (Chair)

 

Maksim YAKOVLEV

“Liberal Democratic Party of Russia” parliamentary group

Committee on Budget and Finances (Chair)

Standing Commission on Ecology and Nature Management

Counting Commission